Војни Приручници

Место окупљања и разоноде беспослене војске.
Пошаљи Одговор
Корисников грб
Френки

Капетан
Поруке: 2711
Придружен: 06 Мар 2018 00:51
Место: Врање

Војни Приручници

Порука од Френки » 12 Јул 2018 12:40

У току једног ћаскања до ситних сати повео се разговор на тему војних приручника бивше нам ЈНА, како су прављени и слично. Ја сам се први пут сусрео са истим још у првом разреду основе у напуштеном војном магацину. Били су то приручници за диверзантска дејства, где је било подетаљно објашњено како у случају рата цивилно становништво пружа отпор противнику и илустровано приказано како да минирате и уништите буквално све што може користити противнику пруга, пут, возило, ваздухоплови, народски речено "нема шта нема". Било је ту мало, јако мало "партизанштине" и комунистичких фраза које се провлаче, што је и нормално сходно тадашњој ситуацији у држави, али је било евидентно да су то писала веома стручна лица и то са циљем да то буде градиво за најобичније војнике.



Пошто се ми бавимо војном симулацијом, многи од нас су ангажовани и у командовању јединицама рекох дај да ископам неки, виђао сам их по интернету и да видим шта кажу. Налетео сам право на Приручник за Војника Пешадије (https://www.scribd.com/doc/114057232/Pr ... ije-1990# ), где стоје обавезе и дужности војника, правила понашања, стројеве радње али и тактички део.



Са првим прочитаним пасусом ме је купио:








У даљем исчитавању стоји део о одељењу у нападу и конкретно војнику у њему односно по његовом формацијском месту, стрелцу ( у нашој војној лексици и терминологији, сви војници су стрелци, човек са М76 је снајпериста, за разлику од наших мисија ). Интересантно је да тактика уопште није партизанска, ура и јуриш по сред ливаде, већ се уопште не разликује од доктрине америчке војске, а како то?

Свака јединица у нашем случају одељење се дели у групе, најпростије у 2 групе, ватрену и јуришну групу. Приликом ступања у борбу, одељење се раздваја и ватрена група (у нашој заједници тим) запоседа, ватрени положај са кога врши притисак на противника и подржава ватром (оно што ми зовемо покрива) јуришну групу док се иста креће до јуришног положаја. Када се јуришна група нађе на свом положају, који пружа прилаз непријатељу са бока или леђа, командир издаје команду "Јуриш напред" када група креће ла непријатељском положају под окриљем своје ватре и димне завесе, а приликом самог приласка и упада на непријатељски положај војници то раде уз неизоставне повике "УРА!". Пошто је противник елиминисан врши се регруписање јединице.



Такође јако интересантан детаљ, који први пут налазим написмено је објашњење коришћења радио везе.







Затим сам ископао приручник за Тактичку Обуку Војске Југославије (од војника, преко одељења до вода, чете, чак и поступци напада на насељено место) из 2002. године који се користио као наставно средство на Војној Академији!

https://archive.org/stream/snjeznileopa ... 3/mode/1up



Приручник за командира одељења, иста тактичка објашњења али много више информација о формацијама, груписању, начину отварања ватре, нападу, одбрани.

https://archive.org/stream/snjeznileopa ... 4/mode/1up


Нешто за @Профа

https://archive.org/stream/snjeznileopa ... 9/mode/1up


Правило за вођење диверзантске групе

https://archive.org/stream/snjeznileopa ... 0/mode/1up



Један интересантан исечак из Приручника за Тактичку Обуки, у питању је пример наређења за одбрану (у суштини нешто што би се пресликало на наш брифинг у игри):







-Сигнали су ту да противник који прислушкује не би знао шта смо уочили и одређује их командир у наређењу. Појављују се у више случајева у приручницима и увек су то 3 иста броја.

-Знаци распознавања, попут оног нашег Вуковар-Дубровник коке одређује командир у наређењу.


Обе ставке су јако интересантне поготово ако је у питању ПвП где ове ствари могу имати идеалну примену.
Све што бива и што може бити,
мени ништа није непознато,
што год дође ја сам му наредан.
Корисников грб
Сајбер
Поруке: 265
Придружен: 06 Мар 2018 13:06
Место: Ниш

Војни Приручници

Порука од Сајбер » 13 Јул 2018 00:03

Нашо сам литературу за летњи
"being a Albanian is hard, you have to fight with everyone ; But not being is more hard, you have to fight with ALBANIANS" - Napolëonaj
Корисников грб
Стругар
Поруке: 281
Придружен: 09 Мар 2018 19:33
Место: Београд

Војни Приручници

Порука од Стругар » 30 Јул 2018 00:38

Корисников грб
Френки

Капетан
Поруке: 2711
Придружен: 06 Мар 2018 00:51
Место: Врање

Војни Приручници

Порука од Френки » 25 Сеп 2018 16:22

Све што бива и што може бити,
мени ништа није непознато,
што год дође ја сам му наредан.
Корисников грб
Даре

Поручник
Поруке: 921
Придружен: 06 Мар 2018 15:09
Место: Krepoljin
Контакт:

Војни Приручници

Порука од Даре » 16 Нов 2018 15:50

тразих данас нека докумена налетим на војну књизицу а њој мали подсетник.
-АП М70 Аб2
Слика

Слика
War. War never changes...
Слика
Корисников грб
Шоми

Старији Водник
Поруке: 493
Придружен: 28 Мар 2020 15:32
Место: Аугзбург

Војни Приручници

Порука од Шоми » 30 Јан 2021 15:54

Пишем одговор овде како би тема изашла у новим порукама па да је сви виде. Јако интересантна објава
За ту војсу у опанку сазнао је читав свет
Пошаљи Одговор