Дискусија о војсци

Место окупљања и разоноде беспослене војске.
Корисников грб
Френки

Капетан
Поруке: 2711
Придружен: 06 Мар 2018 00:51
Место: Врање

Дискусија о војсци

Порука од Френки » 25 Јун 2018 01:33

Хммм велики буразер чувеног ЗРП 2, или како га баћке зову свиња, фасцинантна ствар, амери имају нешто слично али њихов домет је 60м, такође интересантна ствар овако нешто је постојало у Арми 2.
Све што бива и што може бити,
мени ништа није непознато,
што год дође ја сам му наредан.
Корисников грб
Бајомир

Капетан
Поруке: 3117
Придружен: 06 Мар 2018 02:43

Дискусија о војсци

Порука од Бајомир » 25 Јун 2018 07:43

Војско имам за вас једно чудно америчко сочињеније - квалитетан документарни серијал! xpppppp

Зове се BATTLEPLAN, рађен 2006. године од стране америчког Military Channel-а.

Са изузетком Battlefield серијала који су PBS и Discovery израдили за 2. св. рат и Вијетнам, који се може оправдано сматрати за Библију ратних документараца, амерички документарци су у просеку обичне бљувотине за ретардирану масу зомбија, који добијају ерекцију на констатације начичканих америчких генерала типа "There are 2 ways to fight America, unconventional and stupid!". Наравно, пронаћи ћете и у овом сочињенију понеки МУРИКА моменат, али је генерални квалитет вансеријски, поготово ако вас занимају сами концепти извођења различитих ратних операција, као што су ваздушни рат, поморска инвазија, диверзантске операције итд. итд.

Документарац је конципиран тако што узму неколико примера из новије историје ратовања као добар и условно лош пример како се неки задатак обавља и преко њих успостављају основне концепте како се такве операције обављају. Значи, не залазе у неке глупе теорије завера или ретардирану МУРИКА пропаганду, него директно идентификују основне концепте који у овим историјским примерима јесу или нису добро испланирани и реализовани и то све уз ВЕОМА КВАЛИТЕТНУ 3D мапу, која је фантастично оптимизована да буде разумљива и просечним гледаоцима који се не разумеју превише у војску.

Примера ради, информација која је мене искрено изненадила и за коју нисам знао, је да је један од разлога што се Пустињска Олуја 1991 није наставила дубље у Ирак и зашто је ирачка Републиканска Гарда успела да побегне, поред тога што су копнени елементи инвазије остали без горива и муниције, je то што је авијација потрошила СВУ "паметну" муницију (ласерски и сателитски навођене бомбе и сл.). Значи једноставно није више било бомби за бомбардовање Републиканске Гарде O_O

Овај серијал сам случајно пронашао пре неколико година и био задивљен колико добро залази у теорију планирања операција и сл. али у међувремену сам га тотално заборавио, док нисам пре пар дана нашао исечак из њега на једном шит милитарија каналу са роботским гласом. Преврнуо сам цео Јутјуб да га пронађем поново, куцао сам све живо док на крају није изашао као препорука за тему ваздушни рат изнад Ирака.


Серијал има 18 документараца, на врло интересантне теме:

"Blitzkrieg" – examples used: Battle of France (World War II) and 2003 invasion of Iraq (Iraq War)
"Assault from the Air" – examples used: Battle of Crete, Operation Market Garden (World War II) and Operation Junction City (Vietnam War)
"Deception" – examples used: Battle of Normandy (World War II), Gulf War and 2003 invasion of Iraq (Iraq War)
"Assault from the Sea" – examples used: Battle of Inchon (Korean War) and Battle of Iwo Jima (World War II)
"Counterstrike" – examples used: Yom Kippur War and Battle of Moscow (World War II)
"Blockade" – examples used: Battle of the Atlantic and U.S. Submarine Campaign 1943–45 (World War II)
"Siege" – examples used: Battle of Dien Bien Phu (First Indochina War) and Battle of Khe Sanh (Vietnam War)
"Battlefleet" – examples used: Battle of Midway and Battle of Leyte Gulf (World War II)
"Pre-Emptive Strike" – examples used: Six-Day War and Attack on Pearl Harbor (World War II)
"Control of the Air" – examples used: Battle of Britain (World War II) and Gulf War
"Defensive Battle" – examples used: Hindenburg Line (World War I) and Battle of Kursk (World War II)
"Guerrilla Warfare" – examples used: Mujahideen (Soviet war in Afghanistan) and Vietcong (Vietnam War)
"Urban Warfare" – examples used: Tet Offensive (Vietnam War) and Battle of Stalingrad (World War II)
"Breaking a Fortified Line" – examples used: Hindenburg Line (World War I) and Second Battle of El Alamein (World War II)
"Raiding Operations" – examples used: Rescue of Benito Mussolini (World War II) and Operation Ivory Coast (Vietnam War)
"Strategic Bombing" – examples used: Campaign against Nazi Germany, 1941–45, Bombing of Dresden and Bombing of Japan, 1944–45 (World War II)
"Flank Attack" – examples used: Battle of Normandy (World War II) and Gulf War
"Special Operations" – examples used: French Resistance (World War II) and 2003 invasion of Iraq (Iraq War)



Да не качим сад свих 18 делова, ево линк за први део а за остале се сналазите.
:xdpp:


--------------------------------------------
|Ово ти није требало, бајо мој!|
--------------------------------------------
Корисников грб
Ћофи

Водник
Поруке: 139
Придружен: 14 Мар 2018 18:54

Дискусија о војсци

Порука од Ћофи » 25 Јун 2018 12:36

Одличан материјал баџо. Препоручујем свима.
Корисников грб
Ћофи

Водник
Поруке: 139
Придружен: 14 Мар 2018 18:54

Дискусија о војсци

Порука од Ћофи » 25 Јун 2018 12:37

Френки пише:
25 Јун 2018 01:33
Хммм велики буразер чувеног ЗРП 2, или како га баћке зову свиња, фасцинантна ствар, амери имају нешто слично али њихов домет је 60м, такође интересантна ствар овако нешто је постојало у Арми 2.
Штета што није портован у Арму 3 била би стварно перверзна ствар користити га.
Корисников грб
Бајомир

Капетан
Поруке: 3117
Придружен: 06 Мар 2018 02:43

Дискусија о војсци

Порука од Бајомир » 02 Јул 2018 23:36

БУДИМИР ДАВИДОВИЋ - СРПСКИ ЈУНАК СА 70 РАНА!

"Нас четрнаест војника, 18. априла 1918. одабраше да уништимо седам бугарских земуница. И то - бомбама. Кренемо нечујно после поноћи. До мене је Милутин Петровић, Драгачевац, срце му велико ко планина, добричина, али је Бугаре мрзео изнад свега. B} xddd

Бауљамо ми, провукосмо се некако испод бодљикаве жице, али Милутин застаде. Руком ми даје знак да станем ту и ћутим. Удаљи се он десетак метара и врати - с крвавим бајонетом: пробуразио је стражара тако да овај није ни писнуо... Настависмо још неколико метара, па се мени учини да иза једног дебла видим сенку. И то је био стражар. Уклонили смо без речи и ту препреку, а нашли се пред земуницом. Кроз отвор бацисмо бомбе...

Настаде пакао: земља се претвори у ватру, јауци у главној земуници, оној којом пристижу појачања... Нема се куд - морасмо на нож... Направисмо покољ, али избодоше ме на 17 места...

Моји другови се повлаче, а ја се заплетох у бодљикаву жицу... Шикља крв, али се не дам, хоћу да живим... Бугарски војник кидише бајонетом на мене. Гледам сечиво бајонета и тргнем пиштољ: оборих га првим метком... Други баци бомбу поред моје главе. Зграбим је хитро да је вратим, али, крв ти љубим, експлодира и однесе ми десну руку...

Бугари ме хоће живог, трче према мени тројица, и то ме освести. Тргнем левом руком последњу бомбу, потегнем детонатор зубима и бацим испред Бугара... Више их нисам видео...

Наши ме некако извукоше и нађох се у болници. Ту су ми, седам дана касније, на израњављене груди, окачили другу Карађорђеву звезду... Истог дана дође командант источног дела фронта, француски генерал Гијом. Обилази рањенике. Задржа се поред моје постеље. Наши му официри нешто говоре. Гледам га у очи: блистају... Наједном, са својих груди он скиде Орден француске Легије части и рече ми: "Јуначе, ти више него ја заслужујеш да носиш ово високо одликовање. Хиљадили се такви јунаци!"


--------------------------------------------
|Ово ти није требало, бајо мој!|
--------------------------------------------
Корисников грб
Ћофи

Водник
Поруке: 139
Придружен: 14 Мар 2018 18:54

Дискусија о војсци

Порука од Ћофи » 09 Јул 2018 16:04

Нове модификације руских тенкова.
Корисников грб
Мики
Поруке: 484
Придружен: 06 Мар 2018 00:44
Место: Велика Србија

Дискусија о војсци

Порука од Мики » 12 Јул 2018 22:47

Британски пилот прича о руском пилоту који авионом Су-27 изводи Кобру, маневар за који се сматра да би имао велику корист у блиској борби, такозваном дог-фајту, али није никада кориштен у тој улози.

‘All humanity’s problems stem from man’s inability to sit quietly in a room alone.’ (Blaise Pascal, Pensèes, 1670)
Корисников грб
Бајомир

Капетан
Поруке: 3117
Придружен: 06 Мар 2018 02:43

Дискусија о војсци

Порука од Бајомир » 01 Авг 2018 11:15

--------------------------------------------
|Ово ти није требало, бајо мој!|
--------------------------------------------
Корисников грб
Профа

Заставник
Поруке: 439
Придружен: 08 Мар 2018 08:11

Дискусија о војсци

Порука од Профа » 11 Авг 2018 02:08

Препoручујем да се погледа.

Последње учитавање од Профа дана 11 Авг 2018 18:05, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
Френки

Капетан
Поруке: 2711
Придружен: 06 Мар 2018 00:51
Место: Врање

Дискусија о војсци

Порука од Френки » 11 Авг 2018 17:36

@Профа не да се препоручи него да се уведе у правилник као обавезна видео литература.
Све што бива и што може бити,
мени ништа није непознато,
што год дође ја сам му наредан.
Пошаљи Одговор